Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian miratuan një paketë të re ndihme ushtarake prej 500 milionë euro për Ukrainën, tha Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell.

“Sot arritëm një marrëveshje politike për këstin e shtatë të mbështetjes ushtarake me 500 milionë euro shtesë,” tha Borrell në një konferencë për shtyp pas një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së.

Këto para të destinuara për të financuar dërgesat e armëve do të ndahen nga Fondi Evropian i Paqes (EPF), tha ai.

Për më tepër, ministrat ranë dakord të përdorin 45 milionë euro nga EPF për të financuar trajnimin e personelit ushtarak ukrainas sipas programeve të misionit të trajnimit të BE-së, tha ai.

Vendimi i miratuar në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme do të sjellë shumën e ndihmës ushtarake të EPF për Ukrainën në 3.6 miliardë euro, tha Borrell.

Ndërkohë, shuma e përgjithshme e ndihmës së BE-së për Ukrainën, duke përfshirë ndihmën ushtarake, ekonomike dhe humanitare, është gati 50 miliardë euro, tha ai.

“Keni parasysh një shifër prej 49 miliardë eurosh, është shuma totale e mbështetjes ushtarake, financiare, ekonomike dhe humanitare të Ukrainës, pothuajse 50 miliardë euro”, tha Borrell.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb