Furnizimet me gaz natyror rus nuk duhet t’u nënshtrohen sanksioneve të BE-së, sipas ministrit të Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg.

“Duhet të përjashtohet gjithashtu gazsjellësi ‘Nord Stream 2”, ka bërë të qartë politikani konservator në një intervistë për gazetën austriake ”Die Presse”.

Schallenberg theksoi se “Nord Stream 2” nuk është ende në funksion. “Prandaj, ky fakt nuk mund të përdoret për të krijuar një kërcënim”, shton ai.

“Ne në Evropë jemi në një farë mase të varur nga energjia nga Rusia”, argumentoi gjithashtu kryediplomati.
“Ne nuk do të jemi në gjendje ta ndryshojmë atë brenda natës nëse duam ngrohje dhe energji elektrike”, theksoi ai.

Ministri theksoi megjithatë se për sanksionet e gjera ekonomike dhe financiare të Bashkimit Evropian po punohet intensivisht në rast të një pushtimi rus të Ukrainës.

“Do të ketë një përgjigje shumë të qartë, të qartë dhe të shpejtë në rast të një përshkallëzimi”, tha Schallenberg.

Ai nuk përjashtoi një përjashtim të Rusisë nga sistemi i pagesave bankare SWIFT. Austria tradicionalisht përpiqet për marrëdhënie të mira me Rusinë.
Energjia gjithashtu luan një rol, pasi kompania austriake e naftës dhe gazit, OMV, është një nga investitoret në “Nord Stream 2”.

Një qendër e rëndësishme e gazit natyror që shpërndan gazin rus në vendet evropiane ndodhet gjithashtu pranë Vjenës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb