Ministri i Punëve të Jashtme të Holandës, Wopke Hoekstra, tha se për sa kohë që Rusia vazhdon agresionin brutal kundër Ukrainës, kjo e fundit ka nevojë për më shumë ndihmë ushtarake.

“Shkëlqyeshëm të flas gjerësisht me kolegun tim të dashur Dmytro Kuleba për nevojat e Ukrainës, ndërkohë që Rusia vazhdon agresionin e saj brutal, në fushën e betejës dhe kundër civilëve. Ukraina ka nevojë për më shumë mbështetje ushtarake, më shumë armë”, shkroi ministri në Twitter.

“Unë u shpreha se Holanda do të vazhdojë të përshpejtohet për të ofruar atë që Ukraina ka nevojë për të mbajtur terrenin e saj në fushën e betejës dhe më shumë. Është një domosdoshmëri absolute që Rusia të ndalojë kryerjen e mizorive si ato që kemi parë dje në Dnipro dhe vende të tjera”, thuhet në Twitter.

“Ne kemi folur gjithashtu për shkeljet brutale të të drejtave të njeriut të kryera nga ushtria ruse dhe rrëmbimet e tmerrshme të fëmijëve ukrainas në Rusi. Unë do të shtyj për bashkëpunim ndërkombëtar për të adresuar këtë çështje dhe për t’i mbajtur përgjegjës autorët e këtij krimi”, shkruan Hoekstra.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock do të diskutojë çështjet e Ukrainës me udhëheqjen e ICC-së dhe Holandës si pjesë e vizitës së saj zyrtare në Holandë më 16 janar.

Në qendër të negociatave është lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, implikimet e saj, si dhe axhenda evropiane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb