Ministri i jashtëm i Rusisë u takua të martën me presidentin e Algjerisë, duke shënuar 60 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve me shpresa për thellimin e lidhjeve.

Ministri i Jashtëm Sergey Lavrov i dërgoi një ftesë nga presidenti rus Vladimir Putin për liderin e Algjerisë, Abdelmadjid Tebboune, për të vizituar Moskën, tha agjencia zyrtare e lajmeve e Algjerisë APS.

Qëllimi i deklaruar i vizitës do të ishte rritja e lidhjeve dypalëshe në të gjitha fushat, nga ushtarake te ato humanitare, raportoi APS.

Rusia e ka pajisur prej kohësh kombin e Afrikës Veriore me pajisje ushtarake. Lavrov, duke evokuar “bashkëpunimin ushtarak dhe teknik”, shprehu kënaqësinë e Rusisë me “besimin e vendosur tek ne (nga Algjeri) në këtë fushë”.

Algjeria e pasur me gaz është në një pozicion delikat në lidhje e saj të gjata me Rusinë. Me një kapacitet drastikisht më të vogël, tani është gjithnjë e më shumë në sy nga vendet që kërkojnë të reduktojnë varësinë e tyre nga energjia ruse në mes të luftës në Ukrainë .

Nuk dihej nëse Lavrov dhe Tebboune biseduan për çështjen e energjisë.

Megjithatë, lufta në Ukrainë ishte ndër temat e diskutuara. Pas takimit të tij me liderin algjerian, Lavrov tha se e informoi Tebboune “për zhvillimet e fundit të operacionit ushtarak” në Ukrainë. Ai nuk dha detaje.

Ai shprehu “respektin e tij të lartë” për pozicionin e Algjerisë. “Ne vumë në dukje veçanërisht mirëkuptimin e miqve tanë algjerianë për të gjithë kompleksin e problemeve që lidhen me situatën aktuale në territorin ukrainas.

Lavrov vlerësoi pozicionin e Algjerisë dhe një grupi kontakti arab që ajo udhëhoqi në takimet e muajit të kaluar me zyrtarët rusë dhe ukrainas si “të ekuilibruar dhe objektiv”.

Grupi udhëtoi për në Moskë në fillim të prillit, më pas u takua me ministrin e jashtëm të Ukrainës.

Lavrov u takua gjithashtu të martën me ministrin e Jashtëm algjerian Ramtane Lamamra dhe mori pjesë në një ceremoni të vendosjes së kurorave në monumentin e heronjve të Luftës së Pavarësisë së Algjerisë 1954-1962 kundër Francës, e cila dominon Gjirin e Algjerit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb