Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amirabdollahian shkëmbeu mendime me homologun e tij të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, mbi çështjet dypalëshe, politike dhe konsullore.

Gjatë një bisede telefonike të hënën, Amirabdollahian iu referua politikave të ndjekura nga presidenti i Iranit Ebrahim Raisi në lidhje me zgjerimin e marrëdhënieve me vendet fqinje dhe rajonale, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe theksoi se nevojiten konsultime të vazhdueshme mes dy vendeve.

Marrëdhëniet e Iranit me Emiratet e Bashkuara Arabe po zgjeroheshin, tha ai, duke vënë në dukje se Teherani ishte i vendosur të vazhdojë konsultimet dhe bashkëpunimin me vendet fqinje mike, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ministri i Jashtëm iranian më tej ftoi homologun e tij të Emirateve të Bashkuara Arabe që të vizitojë Iranin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, vlerësoi përpjekjet e Iranit për vendosjen e bisedimeve të ngushta dhe të vazhdueshme me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe besoi se përpjekjet e të dy vendeve synojnë zhvillimin e marrëdhënieve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb