Ministrja e jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka pritur në Tiranë homologun sllovak, Ivan Korčok.

Ky i fundit dorëzoi 30 mijë euro për një nga spitalet COVID në Shqipëri.

Nga ana tjetër Xhaçka i ka kërkuar ministrit që në Bratisllavë të lejohet një zyrë përfaqësimi për Kosovën.

 

‘’E falenderoj për mbështjetjen që i ka dhënë Shqipërisë në mbështetjen në integrimin në BE.  Ndava kënaqësinë me vlerësim e Shqipërisë. Niveli i demokracisë në vendet e rajonit ka pësuar një rënie të dukshme. E çomojmë faktin që sllovakia poo  angazhohet kaq seriozisht në rajonin tonë në një kohë kur vëmendja e vendeve të tjera është te COVID.

Ne ndajmë qëndrime të kundërta sa i përket statusit të Kosovës. Ndajmë qëndrime të kundërta sa i pëket statues së Kosovës por innteres të përbashkët në kosolidimin e paqes.  Për këtë arye i kërkova të lejojë mundësinë e një zyre të përfaqësimit të Kosovës në Bratislave. Kjo do shërbemne si një mkundësi  e mire mes dialogur ndaj Kosovës dhe serbisë. Mbetet për të krijuar një mjedis më tërheqës për onvestitorët tanë. Falenderojnë për donacionin 30 mijë euro për një nga spitalet për pandeminë.’’- tha Xhaçka.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb