Optimizmi i ditëve të fundit ka marrë një goditje të rëndë, ndërsa shpresat për rikthimin e Serie A në fushën e lojës janë sfumuar ndjeshëm. Për këtë ka menduar ministri italian i sportit, Vincenzo Spadafora, që ka reaguar pas “rebelimit” të klubeve dhe futbollistëve në lidhje me vendimin e qeverisë në vend, që ndaloi sërish stërvitjen për sportet kolektive.

Il Ministro Per Lo Sport Spadafora Ha Messo In Dubbio La Ripresa Del Calcio Getty Images
Il Ministro Per Lo Sport Spadafora Ha Messo In Dubbio La Ripresa Del Calcio Getty Images

“Protokolli i paraqitur nga Liga e Futbollit nuk është i plotë. Shtegu drejt rinisjes po bëhet më i ngushtë. Mund të ndjekim edhe ne vendimin e Francës. Nuk mund të them nëse në qershor do të nisë kampionati. Mund të ndodhë që shumica e presidentëve të Serie A të kërkojë pezullimin e kampionatit në mënyrë që të përqëndrohemi te sezoni i ardhshëm”, ka thënë mes të tjerash ministri italian i sportit, duke ulur ndjeshëm kuotat për rikthimin e Serie A për të mbyllur sezonin.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb