Një ministër në qeverinë e sapozgjedhur të Pakistanit është kritikuar pasi i bëri thirrje kombit të pijnë më pak çaj për të ndihmuar në kursimin e importeve në mes të një krize ekonomike në thellim.

Pakistani është ndër importuesit kryesorë të çajit në botë, dhe pirja është jashtëzakonisht e popullarizuar në mesin e të pasurve dhe të varfërve. Një pakistanez tipik besohet se pi mesatarisht të paktën tre filxhanë në ditë.

Qeveria duhet të shpenzojë rreth 500 milion £ në vit nga rezervat e monedhës së fortë të bankës qendrore për importet e çajit. Kryeministri, Shahbaz Sharif, i cili mori detyrën në prill pasi Imran Khan u rrëzua në një votë mosbesimi , është zotuar të përmirësojë ekonominë e sëmurë dhe të përmbushë kushtet e vendosura nga Fondi Monetar Ndërkombëtar në një përpjekje për të ringjallur një paketë shpëtimi prej 5 miliardë £ .

Megjithatë, lutja e ministrit të planifikimit Ahsan Ikbal për të pirë më pak çaj befasoi shumë njerëz. “Unë u bëj thirrje njerëzve që të reduktojnë pirjen e çajit me një ose dy filxhanë në ditë, sepse ne gjithashtu marrim para hua për çajin, i cili importohet,” tha Iqbal në një konferencë për shtyp të martën.

Në rrjetet sociale ka pasur thirrje që Ikbal të japë dorëheqjen. Dil Sher, i cili zotëron çaji buzë rrugës në periferi të Islamabadit, tha: “Dje Ahsan Iqbal na kërkoi të konsumonim më pak çaj dhe nesër ata mund të thonë të hani më pak. A është zgjidhje?”

Qeveria ka rritur deri në 45% çmimin e karburantit, gazit natyror dhe energjisë elektrike, duke i rritur çmimet e ushqimeve. Javën e kaluar kabineti i Sharif prezantoi buxhetin e tij të parë në parlament për miratim, duke vendosur më shumë taksa për të pasurit dhe duke u zotuar të heqë subvencionet për energjinë dhe karburantin, siç kërkohet nga FMN.

Ndërprerjet për orë të tëra të energjisë në të gjithë Pakistanin e kanë bërë gjithashtu jopopullore qeverinë e koalicionit të Sharifit. Partia e Khan, Tehreek-e-Insaf, tani në opozitë, pretendoi se administrata e Sharifit kishte dëmtuar ekonominë vetëm dy muaj që nga marrja e detyrës. Sharif thotë se po paguan çmimin për keqmenaxhimin e qeverisë së paraardhësit të tij.

Gjatë tre viteve e gjysmë në pushtet, qeveria e Khan u përball gjithashtu me kritika, duke përfshirë kur një ligjvënës nga partia e tij, Riaz Fatyana, u bëri thirrje njerëzve të përdorin më pak sheqer dhe të hanë vetëm një bukë të vogël në një vakt, në mes të mungesës së sheqerit dhe grurit. Në Pakistan, shumica e njerëzve konsumojnë roti, një bukë e sheshtë e ngjashme me naanin e Indisë.

Monedha e Pakistanit, rupi, ra në një rekord të ulët në tregtimin kundrejt dollarit amerikan të mërkurën. Sipas bankës qendrore, rupi ra në 206 kundrejt dollarit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb