Ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov i është ndaluar hyrja në Poloni, ku duhet të merrte pjesë në takimin e krerëve të diplomacisë së OSBE-së.

Takimi ministror i OSBE-së do të zhvillohet në Lodz më 1-2 dhjetor.

Rusia e ka quajtur këtë vendim të Polonisë si një provokim dhe të paprecedentë.

“Vendimi i Polonisë  është provokues dhe i paprecedentë”, thuhet në njoftimin për shtyp të diplomacisë ruse. Ne presim që Federata Ruse të zgjedhë anëtarët e delegacionit të saj në përputhje me rregulloret aktuale”, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: