Ministrja e Jashtme gjermane, Analena Berbock ka deklaruar se dyert e NATO-s mbeten të hapura për anëtarët e rinj, duke thënë se një vend nuk mund t’i bashkohet aleancës ndërsa është në mes të një lufte.

“Politika e dyerve të hapura të NATO-s mbetet në fuqi, por në të njëjtën kohë është e qartë se nuk të flasim për pranimin e  anëtarëve të rinj në mes të një luftë”, ka thënë ajo.

Nga ana tjetër shefja e diplomacisë franceze, Catherinë Colonna, ka theksuar se NATO duhet të mendojë se çfarë lloj garancie mund t’i japë Ukrainës në situatën ku ndodhet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb