BERLIN– Ministrja gjermane e Mbrojtjes paralajmëroi SHBA kundër tentativës për të trajtuar në mënyrë të barabartë Rusinë dhe aleatët e saj perëndimore, duke iu referuar deklaratave me tone kritike të presidentit Donald Trump.

“Nuk mund të ketë barazpeshim mes besimit të ofruar ndaj një aleati dhe atyre që vënë në pikëpyetje vlerat tona, kufijtë tanë dhe të drejtën ndërkombëtare, kjo do të thotë se ne duhet të trajtojmë së bashku interesat tona të përbashkëta, që do të thotë t’i rikthehesh një bashkëjetese me Rusinë, dhe për mos vepruar në mënyrë dypalëshe duke ndryshuar qëndrim ndaj partnerëve”, tha Ursula van der Leyen, gjatë konferencës për sigurinë në Mynih.

(el.sp/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb