Një ministre izraelite ka thënë se nuk mund të merrte pjesë në samitin e COP26 të hënën, sepse  ishte në një karrige me rrota.

Karine Elharrar shkroi në Twitter se ishte “e trishtuar” që OKB “nuk ofron akses që ajo të marrë pjesë në këtë samit”.

Një zyrtar në delegacionin e kryeministrit izraelit Naftali Bennett tha se ata ishin ankuar zyrtarisht te organizatorët.

Zoti Bennett tha se nuk do të merrte pjesë të martën nëse zonja Elharrar nuk mund të hynte në samit, shtoi zyrtari.

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Izrael Neil Wigan shkroi në Twitter se i kishte kërkuar falje “thellësisht dhe sinqerisht” ministrit.

“Ne duam që samiti COP26 të jetë mirëpritës dhe gjithëpërfshirës për të gjithë,” shkroi ai.

Zonja Elharrar thuhet se i tha Channel 12 të Izraelit se ajo nuk mund të hynte në terrenin e konferencës sepse nuk ishte e përshtatshme të hynte me një karrige me rrota.

Zyra e saj tha se ajo priti jashtë vendit samitit në Glasgow për dy orë dhe përfundimisht u detyrua të kthehej në hotelin e saj në kryeqytetin skocez Edinburgh, 80 km (50 milje) larg.

James Cleverly, një ministër i zyrës së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, tha se ishte “thellësisht i zhgënjyer dhe i frustruar” që zonja Elharrar nuk mund të hynte në samit.

“Vendi i COP26 është projektuar që të jetë i aksesueshëm për të gjithë. Unë kam folur me Ministren për këtë dhe mezi pres ta takoj nesër,” shkroi ai në Twitter.

Një zyrtar në delegacionin e kryeministrit izraelit tha se Bennett i kishte thënë kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson për incidentin dhe zoti Johnson e kishte ftuar zonjën Elharrar të bashkohej në një takim mes dy kryeministrave të martën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb