TIRANË

Analisti Skënder Minxhozi e shikon si një gjest të madh pjekurie procesin zgjedhor në Kosovë që ka nxjerrë në krye deri tani Vetëvendosjen e Albin Kurtit. Minxhozi tha në “Real Story” në News24 se në Kosovë triumfoi kultura e votës.

“Ky është një ndryshim. Kosova bëri një gjest të madh, jo vetëm për të bërë rotacion dhe ndryshim në stilin e qeverisjes por një gjest i madh pjekurie nga ai që mund të quhet tranzicion i pasluftës. Unë e kam konsideruar gjithmonë më të avancuar se ne në planin e kulturës politike. Ajo që ndodhi në Kosovë është triumfi i një kulture të caktuar që është kultura e votës.
Nëse duhen dy veta për të kërcyer tangon kësaj radhe shoh se kjo maksimë ka shumë vlerë. Do duhet që në qeverinë e re të ketë një moderim e modifikim të qëndrimeve jo vetëm nga Vetëvendosje, ka qenë më i dukshëm Albin Kurti se sa LDK por duhet të lëvizë dhe LDK. Bashkohen dy parti që vijë nga drejtime krejt të ndryshme dhe krejt të kundërta”, tha Minxhozi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb