Kombëtarja shqiptare e minifutbollit amator është mundur me rezultatin 0-2 në miqësoren e djeshme përballë Malit të Zi, takim që u zhvillua në kompleksin “Skënder Halili” në Tiranë.

Ndonëse e kishin lojën në kontroll në pjesën më të madhe të kohës, kuqezinjtë u ndëshkuan në minutat e fundit.

Gjithsesi, në një takim të tillë testues, trajnerët Olsi Xhaferi dhe Irtan Sejko morën sinjale të rëndësishme mbi skuadrën, ndërsa lojtarët patën mundësi të njihen edhe më mirë me lojën e njëri-tjetrit. Kujtojmë që ky takim ishte në kuadër të përgatitjeve për Kampionatin Europian “6×6” që do të mbahet këtë verë në Sllovaki.

NDESHJA – Shqipëria e filloi lojën me Dikollarin në portë, për të vijuar më pas me Lecin, Shimën, kapitenin Hysenbelliu, Nuzën dhe Bibën. Minutat e para ishin të qeta, ndërsa gradualisht kuqezinjtë nisën të shtynin më shumë drejt portës malazeze.

Kërcënimi i parë erdhi nga Biba, i cili u ndal nga portieri Milankoviç pas një aksioni të bukur, ndërsa në tentativën e dytë topi i goditur nga Hysenbelliu përfundoi në rrjetën e jashtme. Më tej me radhë provuan Shima dhe Dajti, por pa mundur ta gjenin golin.

Malazezët qëndruan thuajse gjatë gjithë kohës në gjysmëfushën e tyre, duke menduar më tepër për fazën mbrojtëse, me fraksionin e parë që u mbyll me rrjeta të paprekura. Kuqezinjtë e nisën me vrull edhe pjesën e dytë, fillimisht provoi Hysenbelliu, ndërsa më pas Mahmutaj pati dy mundësi të mira, por që nuk arriti t’i konkretizonte.

Seria e rasteve për Shqipërinë vijoi me Bibën, goditja e të cilit përfundoi mbi tra, ndërsa Premçi u ndal nga portieri pas një diagonaleje të rrezikshme. Por, atëherë kur më pak pritej, Mali i Zi goditi pas një kundërsulmi të shpejtë, me Tuzoviçin që “dogji” portierin Rei Xhaferi, duke ia ndalur sferën në rrjetë pas një vertikalizimi të bukur në minutën e 43-të.

Pas golit të papritur, Shqipëria u hodh e gjitha në sulm, madje duke luajtur me lojtarë në vend të portierit.

Kjo bën që hapësirat në prapavijë të jenë akoma më të mëdha dhe pikërisht nga një situatë e tillë malazezët gjejnë golin e dytë, dy minuta nga fundi i kohës së rregullt. Vujoseviç me gjuajtje nga distanca realizon me portën të boshatisur. Kështu gjithçka mbyllet 0- 2 në favor të miqve.

Sh
Sh

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb