POLONI

Një gjendje shoku kanë shkaktuar pamjet e publikuara nga një kamer e fshehtë në një thertore në Poloni ku tregohen lopë shumë të sëmura të kontrabanduara të cilat janë therur me pak ose aspak inspektime veterinare me qëllim shitjen e mishit të tyre.


Kjo ka vënë në pikëpyetje standardet e shëndetit të kafshëve të një prej eksportuesve më të mëdhenj të mishit të BE-së.
Pamjet e filmuara me kamer të fshehtë në një thertore në zonën Mazovie tregojnë se lopët e sëmura janë kaq të dobëta saqë nuk mund të qëndrojnë drejt, ndërsa këmbët ose brirët e tyre janë të lidhura me litarë.

The Guardian thote se therja e lopëve të sëmura si duket ndodh brenda natës edhe pa veterinerë të pranishëm, gjë që është një tjetër shkelje e rregullave. Punëtorët duket se heqin çdo provë që të tregojë se lopët kanë qenë të sëmura, të tilla si plagët që janë krijuar për shkak se ato vazhdimisht janë shtrirë ose nga tumoret.
Ekspertët thanë se frika nga rreziqet serioze shëndetësore u ngritën dhe i kanë bërë thirrje qeverisë polake të veprojë me shpejtësi dhe të lajmërojë shtetet e tjera evropiane. Chris Elliott, profesor i sigurisë së ushqimit në Universitetin e Mbretëreshës në Belfast dhe themelues i Institutit të Botës për Siguri të Ushqimit, i cili udhëhoqi shqyrtim i pavarur nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar në sistemet e ushqimit pas skandalit të vitit 1992, tha për Guardian se “në qoftë se prej ketij mishi është eksportuar nga Polonia, atëherë duhet të ketë një paralajmërim pan-evropiane të sigurisë, me pjesëmarrjen e shumë organeve rregullatore dhe ndoshta forcave policore nga e gjithë Europa. ”


Në vitin 2017, sipas të dhënave të fundit në dispozicion të OKB-së, Polonia ka eksportuar më shumë se 415 milionë. Paund mish viçi, me vlerë më shumë se 1.5 miliard. Dollarë. Shifrat për këtë vit tregojnë se Britania e Madhe, një nga tregjet më të mëdha për mishin polak, bleu 16 milion paund (mish të fredkët, të ngrirë dhe të brendshmet), me vlerë 64 milionë $.


“I urdhëroi mbikëqyrësi të shënonin mishin si të shëndetshëm, duke hequr nga e tëra copat e kalburs. Ishte e tmerrshme. Era e kalbur të shkaktontë të vjella “, thotë gazetari i cili ka punuar në thertore dhe fshehurazi ka regjistruar pamjet.
Gjatë tri netëve llogariten të jenë therur 28 lopë të sëmura.  Vlen të përmendet se kjo nuk është thertore parë polake e akuzuar për therjen lopë sëmurë. Në dhjetor, një pronar thertore në Poloninë Qëndrore është burgosur për kryerjen e taktikave të ngjashme. Kërkimet po zhvillohen gjithashtu në një thertore në Poloninë lindore.
Duke vënë në dukje se në Poloni, një lopë e sëmurë zakonisht kushton pesë deri në gjashtë herë më pak se një lopë të shëndetshme. Sipas llogaritjeve të përafërta, një thertore duke vrarë 20 lopë të shëndetshme në një ditë do t’i japë pronarit një fitim vjetor prej rreth 347.000 zlotys, rreth 70.000 paund në vit, dhe në qoftë se vrasin lopët e sëmura të ardhurat do të rritet në gati 2,5 milion zlotys, pak më shumë se gjysme milionë paund.

Shpresa Dine
Shpresa Dine

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb