Një mision i drejtuar nga ”SpaceX” në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) që u vonua disa herë u ngrit nga vendi i nisjes në Kejp Kanaveral në bregun qendror të Floridës të mërkurën në mbrëmje.

Misioni Crew-3 i ”SpaceX”, me katër astronautë, u ngrit në orën 21:03 në bordin e kapsulës ”Crew Dragon Endeavour”.

Misioni po tërheq vëmendjen në Gjermani, në shtëpinë e anëtarit të ekuipazhit Matthias Maurer.

51-vjeçari nga shteti i vogël perëndimor i Saarland është gjermani i parë në hapësirë në tre vjet që shkon në hapësirë.

Maurer postoi një lamtumirë të përkohshme me Tokën në Twitter vetëm disa orë përpara nisjes.

Maurer, i cili është pjesë e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​do të jetë astronauti i dymbëdhjetë gjerman në hapësirë ​​dhe gjermani i katërt në ISS.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb