Shumë ish-aleatë të ngushtë të Vladimir Putinit ose kanë vdekur, ose janë burgosur ose janë zhdukur nga syri i publikut, pasi presidenti gjithnjë e më paranojak i Rusisë kërkon të luftojë një grusht shteti të mundshëm.

Kjo vjen pasi legjenda e shahut të Rusisë Garry Kasparov ka paralajmëruar se Putini përballet me rrëzimin nga pushteti pas sulmit ndaj Ukrainës, ku deri më tani pothuajse 21,000 ushtarë rusë janë vrarë. Në fillim të këtij muaji, Vlad hoqi të paktën 150 komandantë të lartë nga agjencia ruse e spiunazhit FSB, në një spastrim “të stilit stalinist” në përgjigje të luftës shkatërrimtare.

Pothuajse të gjithë të dëbuarit ishin pjesë e të ashtuquajturit Shërbimi i Pestë, një divizion i krijuar në vitin 1998 kur Putin ishte ende drejtor i FSB-së, i projektuar për të kryer operacione në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik si Ukraina.

Lufta ka qenë katastrofike për sa i përket humbjeve të trupave ruse, Bashkimi Sovjetik humbi pak më pak se 14,500 trupa gjatë luftës 10-vjeçare në Afganistan.

Megjithatë, edhe më e dëmshme ka qenë humbja e nivelit të lartë, me një numër komandantësh rusë që u vranë që nga fillimi i luftës pak më pak se dy muaj më parë. Raportet thonë se Putin i zemëruar ka fajësuar zyrtarët e lartë për dështimet në Ukrainë.

“Kjo ndodhi vetëm sepse ai nuk donte të dëgjonte të vërtetën,” tha eksperti rus.

Kur forcat e tij pushtuan më 24 shkurt, Putin priste një fitore të shpejtë në të cilën ushtria e tij do të përshëndetej si çlirimtare.

Por në vend të kësaj, me luftën që duket se do të zvarritet edhe për disa muaj të tjerë, Putini tani duket se është kthyer kundër ish-aleatëve të tij, duke parë armiq kudo që shikon.

SERGEI SHOIGU– Misteri rrethon shefin e mbrojtjes së Vladimir Putinit, pasi ai u godit nga një atak në zemër “jo për shkaqe natyrore”. Leonid Nevzlin, 62 vjeç, një biznesmen kryesor rus dhe armik i betuar i Vladimir Putin i bëri këto pretendime në një postim shokues në Facebook. Ai pretendoi se ministri rus i mbrojtjes Shoigu është “në kujdes intensiv”.

VLADISLAV AVAYEV– 51 vjeç, u gjet i vdekur së bashku me gruan e tij Yelena, 47 vjeç dhe vajzën e tij 13-vjeçare Maria në shtëpinë e tyre në kryeqytetin rus. Avayev ishte më parë nënkryetar i Gazprombank, banka e tretë më e madhe e Rusisë dhe një nga kanalet kryesore për pagesat për naftën dhe gazin rus.

SERGEI BESEDA– Gjenerali i lartë i FSB-së Sergei Beseda është hedhur nga lartësia në burgun famëkeq Lefortovo të sigurisë së lartë të Moskës. Beseda, 68 vjeç, ishte më parë në arrest shtëpiak, por u vendos në paraburgim në fillim të këtij muaji përpara akuzave të mëdha për dështime të inteligjencës.

ROMAN GAVRILOV-Gjenerali Roman Gavrilov ishte zëvendës-shefi i njësisë ruse Rosgvardia, e cila udhëhoqi shtytjen e parë në territorin ukrainas. Muajin e kaluar, ai u shkarkua dhe u arrestua për “rrjedhjet e informacionit ushtarak që çoi në humbjen e jetës” dhe “mbeturinat e karburantit”, sipas uebsajtit investigativ Bellingcat. Arrestimi i tij u raportua nga disidenti rus në mërgim, Vladimir Osechkin, i cili tha se Gavrilov po merrej në pyetje në Moskë për akuzat për spiunazh në lidhje me lëvizjen e trupave ruse që çuan në më shumë se 100 vdekje.

VLADISLAV SURKOV– Në fillim të këtij muaji, Putin urdhëroi arrestimin e ish-ndihmësit të tij të ngushtë të quajtur babai i “Putinizmit”, Vladislav Surkov. Një figurë e errët, Surkov, 57 vjeç, i cili mbante një fotografi të reperit amerikan Tupac pranë një fotografie të Putinit në tryezën e tij, po mbahet në arrest shtëpiak. Ai u arrestua si pjesë e një hetimi të gjerë kriminal që përfshin përvetësimin e pretenduar të pothuajse 4 miliardë paund nga shërbimet e sigurisë për të krijuar një rrjet të fshehtë të inteligjencës në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: