Vdekja e nënës dhe dy fëmijëve të saj në Ostren të Bulqizës është e mbuluar me mister, pasi ende nuk dihen shkaqet e ngjarjes.

Ndër personat e parë që ka mbërritur në vendin e ngjarjes sapo u mor vesh lajmi ishte administratori i njësisë administrative Ostren, Altin Tola, i cili ishte dhe i afërm i familjes ku ndodhi tragjedia. Në një intervistë për gazetarin e “News24” dhe “BalkanWeb” Enver Doçi, Tola tregoi detaje nga ngjarja e rëndë, që i mori jetën Rajmonda Tolajt, djalit të saj 14-vjeçar Fatjonit dhe vajzës 18 vjeçe, Rudinës, ndërsa fatmirësisht arriti të shpëtonte Merita, 16 vjeçe.

Administratori tregon se 3 trupat e pajetë janë gjetur në kuzhinën e banesës, në pozicione të ndryshme, ndërsa pohon se ende nuk dihet se cili është shkak i vdekjes së tyre deri më tani. Ai tha se ndoshta familjarët janë helmuar nga ndonjë ushqim. Teksa bëri të ditur gjendjen e vajzës, e vetmja e mbijetuar e familjes Tolaj, ai tha se ajo nuk është në gjendje të flasë për shkak të traumës, ndonëse ende nuk i kanë treguar se familjarët e saj kanë ndërruar jetë.

“BalkanWeb” zbardh të plotë intervistën e administratorit të Ostrenit.

INTERVISTA
Ju jeni administratori i Ostrenit. Mund të na tregoni historinë e ngjarjes së rëndë në familjen Tolaj?

Është një ngjarje shumë e rëndë, jo vetëm për familjen, por për të gjithë njësinë administrative të Ostrenit dhe të bashkisë së Bulqizës, pasi humbën jetën 3 persona. Nëse nuk do të kishte reaguar shëndetësia, mund të kishte humbur jetën dhe vajza tjetër, e cila ndodhet në spital. Ajo u transportua nga ambulancën e qendrës shëndetësore e Osternit, ku kam qenë i pranishëm dhe e kam shoqëruar deri në spitalin e Bulqizës. Vajza, në kontaktin që kam pasur me spitalin e Tiranës, rezulton se është më mirë dhe është jashtë rrezikut për jetën. Ajo nuk e di që akoma që kanë humbur jetën nëna dhe vëllai dhe motra e saj.

Sipas jush nga se ka ardhur vdekja e tyre?
Akoma nuk dihen shkaqet, pasi është bërë autopsia nga organet e shëndetësisë. Dhe vajza është marrë në pyetje. Por vajza është e trishtuar dhe nuk është në gjendje të përballojë këtë situatë. Ndoshta më vonë ajo do të reagojë dhe do të tregojë ngjarjen me gojën e saj. Për momentin ajo nuk ka folur.

Keni kontaktuar me banorët e zonës, çfarë thonë ata?
Kam kontaktuar dhe kam qenë ndër personat e parë që kanë shkuar në vendin e ngjarjes. Në momentin që shkova atje, 3 personat e tjerë kishin ndërruar jetë. Ndërsa vajzën e kishin gjetur dy kunatat e Rajmondës. Më pas njoftuan organet e shëndetësisë. Dy infermiere dhe shoferi i ambulancës kanë shkuar në vendin e ngjarjes, por ata kishin ndërruar jetë dhe i kishin dhënë ndihmë mjekësore vajzës së vogël, Meritës.

Është konstatuar aromë e keqe në banesën e familjes Tolaj?
Jo. Dhe unë kur shkova, nuk kishte asnjë aromë të keqe. Soba kishte qenë ndezur. Zona jonë është e ftohtë dhe detyrimisht ngrohemi me dru.

Nuk ka ardhur nga zjarri?
A ka ardhur nga zjarri, nga gazi, nga ushqimet, ne ende nuk dimë gjë. Sapo të dali ekspertiza e shëndetësisë, atëherë do dalin e vërteta.

Nga gojëdhënat e banorëve të zonës ka versione të ndryshme….
Jo nuk ka asnjë version. Mund të jetë ndoshta ndonjë helmim nga ushqimi ose pa dashje nga fëmijët dhe nuk i kanë treguar nënës që mos t’i bërtasin. Ndoshta i kanë ngatërruar (pesticidet). Akoma s’dihet asgjë.

Në pyetje është marrë dhe kunata, pasi ajo shkoi e para në vendin e ngjarjes…
Po janë marrë në pyetje të gjithë. Janë marrë mostrat e ushqimeve, të ujit të pijshëm.

Çfarë thotë kunata?
Ajo ka shkuar rreth orës 10 të paradites. Pasi ka parë se aty s’ka pasur lëvizje para, pasi vajza e saj ishte në klasë me Fajtonin, djalin që humbi jetën. Madje unë më parë e kam pasur në kujdestari, pasi kam qenë mësues para se të merrja detyrën e administratorit. Ndjej një dhimbje tepër të madhe, pasi unë i kam dhe njerëzit e mi familjen Tolaj.

Si ka mundësi të ketë ndodhur kjo ngjarje e rëndë?
Unë mendoj se ka ardhur nga ushqimi.

Është konstatuar që është gjetur një shishe…
Po është gjetur një shishe, por jo në dhomën ku ndërruan jetë personat. Është gjetur në një dhomë tjetër. Ne jetojmë në fshat, dhe kemi në shtëpi pesticide. Dikush i vë në vend, dikush jo.

A është e vërtetë që atë natë kanë ngrënë darkë tek kunata? Deri në 22:00 kanë qenë atje…
Po kanë qëndruar atje, por jo për darkë. Nuk kanë qenë të gjithë, vetëm djali dhe nëna, Rajmonda. Vajzat kanë qenë në shtëpi. Kanë qenë duke pjekur bukën tek soba e drurit. Dhe një nga bukët ishte sipër sobës në momentin që u gjetën.

Të gjithë në një dhomë u gjetën?
Po të gjithë. U gjetën në pozicione të ndryshme në kuzhinë.

Ju si administratë çfarë masash keni marrë për ndihmë?
Sapo mora vesh lajmin, njoftova kryetarin e bashkisë, nënprefektin, dhe më pas kontaktova me prefektin. Kryetari i Bashkisë sapo e njoftova, u nis në vendin e ngjarjes. Atë ditë ka qëndruar rreth 5 orë në vendin e ngjarjes. Po ashtu ka ardhur dhe ditën tjetër në varrim. Të gjitha shpenzimet e varrimit i ka mbuluar bashkia e Bulqizës. Në mbledhjen e radhës të Këshillit Bashkiak do të propozohet që të kërkohet një ndihmë financiare për të zbutur sado pak dhimbjen e tyre.
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb