Një negociator ukrainas për paqen është qëlluar për vdekje përpara raundit të fundit të bisedimeve për t’i dhënë fund luftës, mes pretendimeve se ai ishte një spiun rus.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se Denis Kireev, 45 vjeç, ishte një spiun dhe ish-bankier, i cili u vra gjatë një operacioni për të “mbrojtur kombin”.

Pas vdekjes së tij, qeveria e përshëndeti atë si një ‘hero’, por deputetët pretenduan se ai u qëllua dhe u vra nga shërbimi i sigurisë i Ukrainës, pasi i rezistoi arrestimit me dyshimin për ‘tradhti’.

Kireev u fotografua i ulur në anën ukrainase të tryezës së negociatave gjatë bisedimeve të paqes të javës së kaluar me Rusinë më 28 shkurt, pavarësisht se nuk ishte në listën zyrtare të delegacioneve dhe roli i tij në samit është i paqartë.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë bërë pretendime për aktivitetet e tij të supozuara spiunazhi, duke e fajësuar secila se punon për palën tjetër.

Gazeta ruse Pravda raportoi se shërbimi i sigurisë i Ukrainës kishte ‘prova të qarta’ për tradhtinë e tij të dyshuar, të cilat përfshinin biseda telefonike.

Një deklaratë zyrtare nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha: “Gjatë ekzekutimit të detyrave speciale, tre spiunë u vranë – punonjës të Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

‘Alexei Ivanovich, Chibineev Valery Viktorovich dhe Denis Borisovich Kireev vdiqën duke mbrojtur Ukrainën dhe puna e tyre na solli më afër fitores! Ne shprehim ngushëllimet tona të sinqerta për familjet e viktimave. Heronjtë nuk vdesin! Ata jetojnë për aq kohë sa ne i kujtojmë ata! Lavdi Ukrainës! Lavdi heronjve!’

Denis Kirev 2

Fotografitë që dyshohet se tregonin Kireev të vdekur përpara se të qarkullonin thashethemet se ai po spiunonte për Rusinë u postuan në internet dje.

Rusia pretendoi se ai u vra nga Shërbimi i Sigurimit të Ukrainës (SBU), ndërsa politikanë të lartë ukrainas pretenduan se ai vdiq ndërsa ishte në paraburgim të SBU.

Ndërkohë, kryeministri Boris Johnson ka hartuar një plan me gjashtë pika për të mposhtur Vladimir Putinin, ndërsa ai lëviz për të marrë drejtimin e përpjekjeve globale për t’i dhënë fund tmerrit në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb