Profili në Twitter i Ministrisë së Tranzicionit Ekologjik u hakerua, ku u shfaq një imazh i themeluesit të Ethereum Vitalik Buterin dhe më pas u hoq, në vend të fotos zyrtare të Mite.

Pikërisht në këto orë Ethereum, një nga platformat më të mëdha të blockchain, me një përditësim të quajtur ‘The Merge’ bëhet i qëndrueshëm, kjo do të çojë në uljen e konsumit të energjisë në rrjet me 99,95%.

Ethereum është një platformë Blockchain mbi të cilën bazohet një nga ekosistemet më të mëdha të aplikacioneve, nga protokollet e financave të decentralizuara deri te projektet e ndryshme NFT, pra certifikatat dixhitale të përdorura në botën e artit.

Hakerimi në cronfronti të profilit në Twitter të Mite është “një modus operandi që është tipik për grupet e mashtruesve që shfrytëzojnë popullaritetin e kriptomonedhave”, sipas analistit Gianluca Grossi.

“Në të shkuarën – shton ai – ka pasur edhe hackerime të tjera, por jo në nivelin e llogarive institucionale”.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb