Kryeministri Kyriakos Mitsotakis duke darkuar me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama në një hotel qendror në Athinë.

Rama është në Athinë si kryetar i OSBE-së. Edhe  Nikos Dendias, është gjithashtu i pranishëm në darkën e punës të dhënë nga kryeministri grek për homologun e tij shqiptar.

Gjatë darkës, Mitsotakis diskutoi me homologun e tij shqiptar zhvillimet aktuale në Mesdheun Lindor, me theks në veprimet e Athinës për të kufizuar EEZ me Italinë dhe Egjiptin.

Sipas burimeve të qeverisë, të dy kryeministrat patën mundësinë për të diskutuar rrjedhën e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë, të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin përkatës të vendosur nga Këshilli Evropian.

Ata shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s. Referencë e veçantë u bë, sipas të njëjtave burime, për praninë e Pakicës Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare. Ata shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në vendin tonë.

Më në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën në kontekstin dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve.

(d.xh/ balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb