Më shumë reagime ndërkombëtare po vijnë pasi mizoritë e reja në Ukrainë tregojnë prova të reja të vrasjeve civile nga ushtria ruse.

Gjermania ka dëbuar 40 të dërguar rusë për mizoritë në Bucha, pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, dhe tha se masa të mëtejshme me aleatët po përgatiten, raportojnë lajmet lokale.

Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock shtoi se Berlini do të rrisë gjithashtu mbështetjen e tij për forcat e armatosura të Ukrainës.

Trupat e civilëve janë gjetur në rrugë në Bucha. Gazetari i BBC në qytet ka qenë në bodrumin e një shtëpie ku u gjetën pesë trupa – burra me duar të lidhura që dukej se ishin qëlluar për vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb