Përhapja e virusit, për shkak të efektit gjithëpërfshirës të mutacionit Delta, ka prekur disa qytete të SHBA, kryesisht Florida.

Një grup mjekësh spitalor në Floridën e Jugut shprehën kundërshtimin e tyre ndaj vaksinave . Ata dolën nga spitali për të protestuar kundër rritjes së pranimeve për shkak të atyre që refuzojnë të vaksinohen.

Mjekët reaguan pak para lindjes së diellit për të inkurajuar njerëzit që të merrnin vaksinën.

Mjeko

“ Jemi të rraskapitur. Durimi dhe rezervat tona po mbarojnë, ne kemi nevojë për ndihmë, ” tha Dr. Daria Rupees në NBC 8, nga Qendra Mjekësore Palm Beach.

Përhapja e virusit, për shkak të efektit gjithëpërfshirës të mutacionit Delta , ka prekur kryesisht Florida në krahasim me pjesën tjetër të shteteve amerikane.

Pesë policë u vranë javën e kaluar, përfshirë një oficer 27-vjeçar, për shkak të sëmundjes Covid-19.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb