Autoritetet shëndetësore po hetojnë rastin e një mjeku nga Florida i cili vdiq nga një çrregullim jashtëzakonisht i rëndë i gjakut 16 ditë pasi mori vaksinën e Pfizer për koronavirusin.

Dr. Gregory Michael, një obstetër gjinekolog 56-vjeçar në Miami Beach, mori vaksinën në Qendrën Mjekësore Mount Sinai në 18 dhjetor dhe vdiq 16 ditë më vonë nga një hemorragji në tru, shkroi gruaja e tij, Heidi Neckelmann në një postim në “Facebook”.

Pak kohë pasi mori vaksinën, Dr. Michael zhvilloi një formë jashtëzakonisht serioze të një gjendjeje të njohur si trombocitopeni akute imune, e cila parandalonte koagulimin e duhur të gjakut të tij.

Pfizer tha në një deklaratë se ishte “duke hetuar në mënyrë aktive” çështjen, “por ne nuk besojmë për momentin që ka ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë me vaksinën.”

“Nuk ka pasur sinjale të sigurisë të identifikuara në provat tona klinike dhe përvojën pas tregtisë deri më tani”, ose me teknologjinë e përdorur për të bërë vaksinën, tha kompania. “Mendimet tona janë me familjen”.

Rreth nëntë milion njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës Pfizer ose Moderna të koronavirusit, të dyja të autorizuara në Shtetet e Bashkuara. Probleme serioze të raportuara kanë përfshirë 29 raste të anafilaksisë, një reaksion i rëndë alergjik, megjithëse asnjë nuk u raportua si fatal. Shumë njerëz kanë pasur efekte anësore si dhimbje krahësh, lodhje, dhimbje koke dhe ethe, të cilat zakonisht janë kalimtare.

Agjencitë lokale dhe federale po hetojnë vdekjen e Dr. Michael. Disa ekspertë thanë se çështja ishte tejet e pazakontë, por mund të kishte qenë një reagim i rëndë ndaj vaksinës.

Departamenti i Shëndetësisë në Florida referoi vdekjen e Dr. Michael në Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) për hetim. Kristen Nordlund, një zëdhënës i CDC, tha në një deklaratë se agjencia do të “vlerësojë situatën kur më shumë informacion të bëhet i disponueshëm dhe do të sigurojë azhurnime në kohë për atë që dihet dhe çdo veprim të nevojshëm”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb