Presidenti rus Vladimir Putin duhet të kuptojë se populli i tij nuk ka më “oreks për luftën” në Ukrainë , sipas një gjenerali amerikan.

Ben Hodges, ish-gjenerali komandant i Ushtrisë Amerikane në Evropë, thotë se planet e përfolura të presidentit rus për të mobilizuar 500,000 trupa përpara përvjetorit të 24 shkurtit të pushtimit të tij do të ishin një “katastrofë totale”.

“Nuk ka dritë në horizont për Putinin”, ka thënë gjenerali në pension për Express.

“Rusia po vuan humbje të mëdha dhe ende nuk është në gjendje të pushtojë pjesë kyçe të Ukrainës, pavarësisht se ka shpenzuar muaj duke u përpjekur ta bëjë këtë.

“Planet e mobilizimit masiv të deri në 500,000 trupa do të ishin një fatkeqësi e madhe, është thjesht e pamundur të lëvizësh, të stërvitesh, të pajisësh dhe të akomodosh të gjithë këta njerëz.

“Popullsia ruse nuk ka oreks për këtë luftë dhe absolutisht nuk dëshiron të jetë pjesë e saj. Ne kemi filluar të shohim më shumë rusë që e kritikojnë atë për planin e luftës në Ukrainë.”

Megjithatë, gjenerali Hodges nuk sugjeroi se Putini mund të rrëzohej nga populli i tij, pavarësisht nga nivelet në rritje të mospajtimit kundër luftës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: