Mbrojtja e ish-Presidentit të Kosovës ka kërkuar shkarkimin e Emilio Gattit, gjyqtar i Gjykatës Speciale. Kjo kërkesë vjen pasi kryetarja e Speciales Ekaterina Trendafilova emëroi Gattin pas shkarkimit të Kai Ambos, gjyqtari që dha mundësinë e hetimit në liri të ish-presidentit.

Sipas avokatit mbrojtës emërimi i tij nga Trendafilova u bë pa pritur e pa bazë ligjore.

Avokati i Thaçit ka shpjeguar si Jack Smith i ka bërë me dije Trendafilovës se Thaçi nuk duhet të lirohet sepse ndikon lehtësisht tek dëshmitarët.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: