Ministri i Brendshëm në Hong Kong Caspar Chui, ka dhënë dorëheqjen pasi mori pjesë në një festë ditëlindjeje ku ishin të ftuar më shumë se 200 persona, në një situatë ku qyrtarët e qytetit u kërkuan banorëve të shmangin tubimet për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

‘Unë i kam dorëzuar kryeministrit dorëheqjen time. Duke qenë një nga personat e ngarkuar për të luftuar pandemi, nuk dhashë shembullin më të mirë’, ka thënë ministri i Brendshëm i Hong Kongut.

Hong Kongu i ka shpëtuar kryesisht pandemisë Covid-19 për shkak të një politike të rreptë të izolimit, diagnostikimit, ndjekjes së rasteve dhe masave kufizuese 

Shfaqja e fundit e shpërthimeve të lidhura me shtimet Delta dhe Omicron të koronavirusit të ri ka shkaktuar një shtrëngim të ri të kufizimeve.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb