Një simptomë e panjohur e variantit “Omicron”, i konsideruar shumë ngjitës paralajmërojnë shkencëtarët amerikanë, duke theksuar se është një shenjë emergjente se pacienti ka nevojë për ndihmë mjekësore.

Në një kohë kur shumica e simptomave të mutacionit të Omicron janë të njohura për komunitetin mjekësor, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka njoftuar se ka identifikuar një simptomë të re që nuk duhet të kalojë pa u vënë re.

Siç theksoi ai, pacienti që ndihet në një gjendje çorientimi duhet të kërkojë ndihmën e specialistëve. Por kushdo që ka vështirësi në frymëmarrje, dhimbje gjoksi ose presion të vazhdueshëm, është i përgjumur ose është i zbehtë dhe lëkura, buzët ose thonjtë e tij bëhen “blu”, duhet ta vizitojë një mjek.

Në njoftimin e saj, Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve arriti në përfundimin se ndjenja e konfuzionit është tashmë gjithnjë e më e zakonshme tek ata që janë të infektuar me mutacionin “Omicron”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb