Princi Andrew i Britanisë së Madhe është paditur në SHBA nga një grua që pretendon se e ka sulmuar seksualisht kur ajo ishte 17 vjeç.

Avokatët e 17 vjeçares, Virginia Giuffre e paraqitën padinë në një gjykatë federale në Manhattan, duke marrë akuzat që ajo ka paraqitur vazhdimisht publikisht kundër princit në një vend zyrtar.

Ishte e njëjta gjykatë ku Jeffrey Epstein u akuzua penalisht për trafik seksual një muaj para se të vriste veten në moshën 66 vjeç në gusht 2019.

Giuffre ka bërë vazhdimisht akuza kundër Epstein, të dashurës së tij dikur Ghislaine Maxëell dhe Princit Andreë. Por padia e re është hera e parë që ajo është përballur drejtpërdrejt me Andreë në një mjedis kaq formal.

Ai rrit presionin e marrëdhënieve me publikun mbi princin, edhe nëse ai mbetet jashtë mundësive të gjykatave. Në një deklaratë, Giuffre tha se ajo “po mbante përgjegjës Princin Andreë për atë që më bëri mua”.

Vajza

“Të fuqishmit dhe të pasurit nuk përjashtohen nga përgjegjësia për veprimet e tyre. Shpresoj që viktimat e tjera të shohin se është e mundur të mos jetosh në heshtje dhe frikë, por të rimarrësh jetën duke folur dhe duke kërkuar drejtësi,” tha Giuffre.

“Unë nuk e kam marrë këtë vendim lehtë,” shtoi ajo. “Si nënë dhe grua, familja ime vjen e para – dhe e di që ky veprim do të më nënshtrojë sulme të mëtejshme nga Princi Andrew dhe zëvendësuesit e tij – por e dija nëse unë nuk e kam ndjekur këtë veprim, do t’i lëshoja ata dhe viktimat kudo poshtë ”- tha ajo.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb