Ish ambasadori amerikan në NATO, Kurt Volker është shprehur se pushtimi rus i Ukrainës ka treguar se modeli i neutralitetit ushtarak në Evropë nuk është më i qëndrueshëm. Ai ka shprehur shpresën se Beogradi do të nxirrte një përfundim nga pushtimi i Ukrainës se Moska është një “mik shumë i rrezikshëm”.

Në një intervistë për VOA, diplomati amerikan tha se vendimi i Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO është i rëndësishëm për disa arsye.

“Së pari, është padyshim një reagim ndaj pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia. Të dyja vendet kanë arritur në përfundimin se me Rusinë e Putinit, e cila është e gatshme të sulmojë fqinjët e saj dhe të kryejë mizori të papërshkrueshme, nuk është më e sigurt të jesh një vend neutral dhe duhet të jesh pjesë të një aleance më të madhe”, tha Walker.

Së dyti, siç tha ai, shpjegon se në Evropë është e qartë se vendet që janë lënë jashtë deri më tani, ato “në zonën gri”, Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia, disa në Ballkan, nuk mund ta konsiderojnë veten të sigurt pa NATO-n. .

I pyetur se çfarë mesazhi i dërgon Serbisë anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë, e cila ende po përpiqet të mbajë marrëdhënie të mira me Moskën, Wolker tha se shpreson që Serbia nga gjithë kjo përvojë të nxjerrë përfundimin se Rusia është një mik shumë i rrezikshëm.

“(Rusia) nuk është aq e fuqishme sa mendoni. Është shumë më agresive dhe e dhunshme nga sa mendoni dhe bashkimi me Rusinë nuk do t’i sjellë asgjë të mirë Serbisë… Nëse Serbia dëshiron të jetë një demokraci e suksesshme, moderne, e begatë, e vetmja rrugë përpara është të jetë pjesë e një klubi modern, të suksesshëm dhe të suksesshëm, demokracitë e begata që ndjekin të njëjtat rregulla dhe kujdesen njëra mbi tjetrën”, tha ai.

Wolker shprehu besimin se Ukraina do të bëhet përfundimisht gjithashtu një anëtare e NATO-s.

“Mendoj se pas përfundimit të luftës, të gjithë do të duhet të rishikojnë eliminimin e këtyre zonave gri, kur bëhet fjalë për Ukrainën, Moldavinë, Gjeorgjinë dhe të tjerat në Ballkan. “Nuk duhet të ketë më vende pa ndjenjën kolektive të sigurisë”, tha ish-ambasadori amerikan në NATO.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: