Ministria e Brendshme e Rusisë ka lëshuar një urdhër arresti për gjyqtarin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), i cili lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e Vladimir Putin me akuza për krime lufte.

Gjykatësi britanik, Karim Ahmed Khan, u shtua në listën e të kërkuarve të ministrisë së brendshme, thanë mediat ruse, pasi në mars ICC lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus duke e akuzuar atë për disa krime.

Kremlini tha se Rusia i konsideroi akuzat e ngritura nga ICC si të papranueshme, ndërsa e cilësuan urdhër-arrestin e Hagës si të pavlefshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb