Rusia vuri veton të premten ndaj një oferte perëndimore në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për të dënuar aneksimet e saj të territorit ukrainas.

SHBA-ja mbështeti një rezolutë me Ukrainën, e shtyrë pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se Moska do të merrte nën kontroll zonat e Ukrainës të pushtuara nga pushtimi pas referendumeve të organizuara nga Kremlini.

“Kjo është pikërisht ajo që është detyruar të bëjë Këshilli i Sigurimit. Mbroni sovranitetin, mbroni integritetin territorial, promovoni paqen dhe sigurinë”, tha në fillim të takimit ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas-Greenfield.

“Kombet e Bashkuara u ndërtuan mbi një ide që kurrë më nuk do të lejohej që një vend të merrte me forcë territorin e një tjetri”, tha ajo.

Ambasadori i Rusisë, Vassily Nebenzia, u tërhoq kundër kritikave, duke thënë: A prisni seriozisht që Rusia ta konsiderojë dhe të mbështesë një draft të tillë? Dhe nëse jo, atëherë rezulton se ju qëllimisht po na shtyni të përdorim të drejtën e vetos, në mënyrë që më pas të bëhemi lirik për faktin se Rusia abuzon këtë të drejtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: