Qeveria polake ka miratuar ditën e sotme një ligj të ri që pritet të qetësojë Bashkimin Evropian dhe të çlirojë miliarda euro fonde.

Ligji, i cili mund të shkrijë një fond prej 35 miliardë të rimëkëmbjes së Covid-19 nga Brukseli, synon të përmirësojë llogaridhënien në gjyqësor.

Brukseli dhe Varshava kanë qenë në mosmarrëveshje për vite me radhë në lidhje me reformat e sistemit gjyqësor të partisë në pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim (PiS), për të cilat BE pretendon se minojnë demokracinë e vendit, së bashku me kthimin e saj të lirive të medias.

Polonia është bllokuar nga qasja në ndihmën e BE-së nga Brukseli derisa të bëjë ndryshime thelbësore. Qeveria e koalicionit të krahut të djathtë thotë se ligji i ri është rënë dakord me zyrtarët në Bruksel.

Ndryshimet e mëparshme të bëra nga Polonia nuk shkuan aq larg sa duhet për BE-në, por ministri i drejtësisë, i cili prezantoi masat për të rritur kontrollin politik mbi gjyqtarët, ka kundërshtuar ndryshimet. Ai kërcënoi të ardhmen e qeverisë, ndërsa presidenti Andrzej Duda tha se nuk ishte konsultuar për ligjin e ri.

Megjithatë, zgjedhjet e përgjithshme të ardhshme që do të mbahen në vjeshtë i kanë dhënë peshë çështjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb