Nadhim Zahawi është shkarkuar si kryetar i Partisë Konservatore në Britani të Madhe dhe posti i ministrit pa portofol, mes presionit në rritje për çështjet e tij tatimore.

Kryeministri britanik Rishi Sunak, tha se një hetim mbi çështjet financiare të Zahawi tregoi se kishte një “shkelje serioze të kodit ministror”.

 Methode Times Prod Web Bin 9e3cb782 9fbb 11ed Be83 0b182bac2124
Methode Times Prod Web Bin 9e3cb782 9fbb 11ed Be83 0b182bac2124

Kryeministri Sunak urdhëroi hetimin pasi doli që Zahawi i kishte paguar një gjobë HMRC-së për tatimin e papaguar më parë.

Zahawi kishte thënë se HRMC pranoi se ishte një gabim “i pakujdesshëm dhe jo i qëllimshëm”.

Nga ana tjetër, Britania e Madhe kohëve të fundit është bërë kryetemë, për shkak të ndërrimit të qeverive dhe shkarkimit të shumë zyrtarëve.

Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, në këtë vend ka pasur shumë shkarkime të zyrtarëve të lartë, që janë përcjellë më pas me kriza si pasojë e luftës në Ukrainë.

Zahawi është një ish-fëmijë refugjat që shiste mallra të Teletubbies, themeloi kompaninë më të njohur të sondazheve në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte një pretendent për të qenë udhëheqës i Partisë Konservatore.

Por ngritja e Nadhim Zahawi në nivelet e Westminsterit është ndalur papritur pasi ai u shkarkua si kryetar i Tory-t për çështjet e tij tatimore.

Zahawi vë në dyshim ‘kontrollin legjitim të zyrtarëve publikë’ në letrën pas shkarkimit
Nadhim Zahawi ka shpërndarë një letër për Rishi Sunak në rrjetet sociale pas lajmit se ai është shkarkuar nga posti i kryetarit të Tory.

Brenda saj, deputeti shprehet se “është i shqetësuar nga sjellja e disa prej të katërtave” – pra mediave – “javëve të fundit”.

Në një letër të gjatë, ai shton: “Në një javë kur një deputet u sulmua fizikisht, nuk arrita të shihja se si një titull për këtë çështje “Laku shtrëngohet” pasqyron kontrollin legjitim të zyrtarëve publikë.

“Më vjen keq për familjen time për koston që u ka shkaktuar atyre.”

Z. Zahawi thotë se zoti Sunak mund të “sigurohet për mbështetjen time nga bankat e pasme”, duke shtuar se ka qenë “privilegji i jetës sime” të shërbej në qeveri.

Lcimg D08aba9e Ff2b 4916 96c5 94a21e1ee044
Lcimg D08aba9e Ff2b 4916 96c5 94a21e1ee044

Kryeministri nuk ka gjasa të emërojë një kryetar të ri të Partisë Konservatore deri të dielën, mësohet.

Nadhim Zahawi u shkarkua nga Rishi Sunak, pas disa ditësh polemikash dhe pyetjesh mbi çështjet tatimore të deputetit konservator.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb