Moti i keq ka goditur Mbretërinë e Bashkuar ndërsa lumenjtë fryhen pas orëve të shiut. Shiu i vazhdueshëm dhe i dendur ka çuar në përmbytje dhe ndërprerje të qarkullimit rrugor.  Trenat dhe shërbimet e autobusëve janë anuluar.

Erërat e forta të stuhisë do të shoqërojnë përmbytjen duke shkaktuar kaos gjysmë afati për familjet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar megjithëse temperaturat do të mbeten të buta për kohën e vitit.

Brit1

Reshjet dhe erërat e forta do të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës, ndërsa moti i lagësht do të përfundojë të dielën mbrëma.

Shefi i Meteorologut të Zyrës së Met, Paul Gundersen, tha: “Shiu ka të ngjarë të bëhet më i rrebesh dhe më pak i vazhdueshëm, megjithëse ende i rëndë ndonjëherë, gjatë natës së së enjtes dhe ndoshta të premten në mëngjes, me një paralajmërim të veçantë ende në fuqi në atë kohë. Këto sasi reshjesh paraqesin një kërcënim real për përmbytje dhe njerëzit duhet të mbajnë një sy në paralajmërimet për përmbytjet nga Agjencia e Mjedisit, Burimet Natyrore të Uellsit dhe SEPA.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb