Shqipëria është ‘mbuluar’ nga ngricat dhe temperatura të ulëta.

Gazetarët Enver Doçi dhe Elidion Ndreka kanë raportuar nga Dibra dhe Lezha për BalkanWeb mbi situatën e kushteve atmosferike në qarqe.

Situata në Dibër

Nga temperaturat e ulëta që kanë vijuar nga -10  deri ne -14 gradë celsus disa shkolla ne qarkun e Dibrës mungon sistemi i ngrohjes.

Pikërisht në  ato shkolla qe kanë pasur ngrohje me sistem kaldaje ,kjo ka ardhur si pasoj e ngrirjes se tubacionit dhe pse kaldajat jam ndezur me dru ose peled ato nuk kanë funksionuar pasi janë tubat e ngrire dhe te dëmtuar nga akulli.

Sipas informacionit te marr këto shkolla që kanë sistemin e ngrohjes me kaldaja  kanë vendosur reflektor neper klasa. Nga temperaturat e ulëta , ngrohja me reflektor ka qen e pamundur. Burime jo te sigurta  orët e mësimit janë bo te shkurtuara.

Situata në Lezhë

Gjatë ditëve të fundit temperaturat kanë shkuar deri në -5 gradë celsius. Mungesa e energjisë elektrike dhe druve ka shkaktuar dëme në shkolla. Në mungesë të kaldajave ka nxjerrë në pah probleme me ngrohjen. Po ripunohet për riparimin e kaldajave. Disa kanë qenë të detyruara që ti blejnë vetë për tu ngrohur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: