A jeni mirë?”-me këto fjalë në shqip i përshëndeti Rina Lipa, motra e Duas, shqiptarët në intervistën e saj të parë për një media në Kosovë, ‘Klan Kosova’. Duke folur për Festivalin, modelja tha: “Mezi kemi pritur të vijë vera dhe të mbahet Sunny Hill. Po kënaqem si çdo vit.”

E pyetur për jetë profesionale, Rina tha se po merret me aktrim të cilin e ka patur pasion që në fëmijëri. Ajo tregoi se ka xhiruar një film, produksion amerikan, që del së shpejti.

“Merrem me aktrim, pak me modelim, anash…Në fakt këto shkojnë bashkë. Në aktrim e shoh veten më mirë që prej fëmijërisë. E kam bërë një film të shkurtër, produksion amerikan dhe po presim të dalë. Ishte një eksperiencë shumë interesante dhe nuk e prisja të kaloja kaq mirë.”

Por kush është Rina Lipa për të cilën flitet pak në Shqipëri?

1.‘Gen Z It Girl’
Në një intervistë me Tatler për numrin e janarit 2022 të revistës, Rina u quajt si “Gen Z It Girl”. Gazeta e përshkruan Rina si “aktorja përrallore magjepsëse në rritje dhe sensacioni i Instagramit”. Në intervistë, ajo ka folur për fëmijërinë e saj në Prishtinë, Kosovë, si dhe për lidhjen e ngushtë që ndan me Duan. “Rina është padyshim një yll në rritje për t’u parë,” shkruhej në botim për 21-vjeçaren.

2. Ajo bëri debutimin e saj në Javën e Modës në Milano
Rina hapi shfaqjen e ‘GCDS Fall 2021’ gjatë Javës së Modës në Milano në shkurt 2021. Ajo kishte veshur një fustan ngjyrë ulliri me prerje anësore për shfaqjen, e cila shënoi debutimin e saj në pistë. Dua e mbështeti motrën e saj të vogël në atë kohë duke postuar një video të Rinës në Instagram dhe duke thënë: “Ajo po bën atë që duhet bërë”. Para Javës së Modës në Milano, Rina bëri disa fushata modelimi për NastyGal, duke përfshirë një fotosesion në Venice Beach për koleksionin e verës 2019.

3. Pjesëmarrja në një film horror
Rina ka marrë pjesë në reklama të ndryshme, dhe së fundmi ajo ka siguruar një rol të madh në film. 21-vjeçari do të shfaqet në ekranin e madh në një thriller horror të drejtuar nga regjisori italian Gianluigi Carella. Nuk dihet shumë për rolin e Rinës në film, por mund të presim që ajo të bëjë një punë të shkëlqyer në projektin e saj të parë të madh filmik në Hollywood.

4. Shumë ndjekës në rrjetet sociale
Deri ntani, Rina numëron mbi 950 mijë ndjekës në Instagram. Ajo ka grumbulluar ndjekës të rinj çdo ditë në llogarinë e saj, ku poston foto nga punët e saj të modelimit, pushimet, aventurat dhe momentet familjare. Dua ka rreth 90 milionë ndjekës në platformë, ndaj Rina ka ende rrugë për të bërë para se të arrijë motrën e saj të madhe. Por megjithatë, Rina po bën hapa të mëdhenj në ndjekjen e saj në rrjetet sociale, gjë që në ditët e sotme është vendimtare për të lënë gjurmë në industrinë e modelingut dhe aktrimit.

5. Rina ka një lidhje të ngushtë me motrën e saj
Rina dhe Dua kanë krijuar një lidhje kaq të ngushtë mes motrash ndër vite. Në intervistën e saj në Tatler, Rina tha se ajo “adhuronte” këngëtaren e “Don’t Start Now” kur ishin fëmijë. “Përpiqesha të vishesha si ajo, do t’i vidhja rrobat. Kur i vishja, do të ndihesha më e madhe. Është ende kështu, kaloj nëpër dollapin e saj dhe i them: “Mmm, nuk e ke veshur për një kohë.” Ajo është “O Zot, mos ma merr!”.

Ato e shprehin dashurinë edhe në rrjetet sociale teksa Dua e merr shpesh Rinën në evente të mëdha, siç ishte së fundmi ‘Java e Modës në Paris’.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: