Covid-19 mund të ndikojë në zemër dhe të shkaktojë drejtpërdrejt një sërë ndërlikimesh të zemrës. Gjithashtu, vaksinat mRNA COVID si ato nga Pfizer dhe Moderna janë lidhur me inflamacion të zemrës. Por kjo është shumë e rrallë, dhe ju keni shumë më shumë gjasa të merrni inflamacion të zemrës nga infeksioni COVID sesa vaksinat.

Si ndikon COVID në zemër?

Virusi SARS-CoV-2 mund të pushtojë drejtpërdrejt trupin duke shkaktuar inflamacion. Kjo mund të ndikojë në zemër, duke shkaktuar miokardit dhe perikardit inflamacion të muskujve të zemrës ose rreshtimit të jashtëm të zemrës. Inflamacioni nga Covdi gjithashtu mund të shkaktojë koagulimin e gjakut, i cili mund të bllokojë një arterie të zemrës ose trurit duke shkaktuar një sulm në zemër ose goditje në tru.

Covidi gjithashtu mund të shkaktojë ritme jonormale të zemrës, mpiksje gjaku në këmbë, mushkëri dhe dështim të zemrës. Mënyra se si Covidi shkakton inflamacion të zemrës dhe dëmtim të muskujve të zemrës po bëhet më i qartë, megjithëse ka më shumë për të mësuar. Simptoma të vazhdueshme nga virusi, të quajtur “Covidi i gjatë”, janë raportuar në rreth 10-30% të njerëzve që kanë kontraktuar virusin.

Një studim mbi Covdin -in e gjatë, të publikuar në Korrik, zbuloi se simptomat e zakonshme kardiovaskulare përfshijnë palpitacione të zemrës, rrahje të shpejta të zemrës, rrahje të ngadalta të zemrës, dhimbje gjoksi, venat e fryra të dukshme dhe zbehje. Nga afërsisht 3,700 pjesëmarrës të studimit, mbi 90% raportuan se shërimi i tyre zgjati më shumë se tetë muaj.

Varianti Delta, i identifikuar për herë të parë në Indi në Tetor 2020, është shumë i transmetueshëm. Është varianti përgjegjës për bllokimet në Neë South Ëales, Victoria dhe Queensland. Ky variant mund të shkaktojë sëmundje më të rënda dhe në mënyrë anekdotike mund të rrisë shanset e komplikimeve të zemrës.

Vaksinat dhe zemra

Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje midis vaksinës Oxford-AstraZeneca dhe një sindromi të rrallë të koagulimit të gjakut. Ekziston gjithashtu një lidhje midis vaksinave mRNA Covid dhe një efekt anësor të rrallë të inflamacionit të zemrës (miokardit dhe perikardit). Kjo duket të jetë më e zakonshme tek meshkujt nën 30 vjeç dhe pas dozës së dytë të vaksinës. Por kjo është shumë e rrallë.

Nga 5.6 milion doza të vaksinës Pfizer të administruara për australianët deri më tani, ka pasur vetëm 111 raste të dyshuara (të pa konfirmuara) inflamacion të zemrës të raportuara deri më 1 Gusht. Nuk janë raportuar vdekje të lidhura me këtë efekt anësor të vaksinës në Australi.

Përfitimet e vaksinimit kundër Covid tejkalojnë rreziqet e mundshme të këtyre kushteve përgjithësisht të buta. Sidoqoftë, nëse përjetoni ndonjë ndryshim në simptomat pas marrjes së një vaksine Covid, duke përfshirë dhimbjen në gjoks, një rrahje të parregullt të zemrës, zbehje ose gulçim, duhet të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Shumica dërrmuese e njerëzve me sëmundje të zemrës janë të sigurt për t’u vaksinuar. Por nëse keni pasur miokardit ose perikardit në gjashtë muajt e fundit, atëherë flisni me mjekun ose kardiologun tuaj.

Mos vononi kontrollin e zemrës

Shumë njerëz kanë ngurruar të kërkojnë kujdes mjekësor në mes të pandemisë. Kjo përfshin si kujdesin urgjent ashtu edhe atë rutinë të sëmundjeve të zemrës. Vonesa më të gjata midis fillimit të simptomave dhe trajtimit spitalor janë raportuar në vende përfshirë Anglinë, Italinë dhe Kinën. Kjo i bën më të mundshëm dëmtimet afatgjata të zemrës.

Një studim zbuloi se pranimet globale në spitale për sulme në zemër janë ulur midis 40% dhe 50%. Një studim australian zbuloi një reduktim prej 21% të kirurgjisë kardiake në Spitalin Mbretëror Alfred të Sydney midis Marsit dhe Qershorit 2020.

Është e rëndësishme që të mos e neglizhoni shëndetin e zemrës tuaj edhe në mes të pandemisë. Nëse mendoni se keni një sulm në zemër, telefononi menjëherë urgjencën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb