Një plan i Bashkimit Evropian për të zgjeruarçmimet e karbonit në karburantin e përdorur në makina dhe për të ngrohur shtëpitë po përballet me një mur të rezistencës së hershme nga vendet dhe ligjvënësit duke pasur frikë nga një shtytje publike nëse mbështetësit nuk gjejnë mënyra për të kompensuar ato që janë goditur më keq.

Sipas drafteve, skema do të vendoste një Skemë të Tregtimit të Emetimeve (ETS) për transportin dhe ngrohjen, duke krijuar një çmim tregu për karbonin, një çmim që furnizuesit e karburantit ka të ngjarë të kalojnë te gjysmë miliard konsumatorët e Evropës në formën e faturat.
Pritet që të jetë pjesë e një pakete propozimesh në 14 korrik që synon të sigurojë që BE të shënjestrojë një objektiv të uljes së emetimeve neto me 55% deri në 2030, ai është veçuar nga disa kryeqytete si diçka që mund të dëmtojë më të varfërit në 27 vendet e bllokut.

Disa madje rrisin mundësinë që ajo të shkaktojë lëvizje “jelek të verdhë” si protestat shpesh të dhunshme që u përhapën në të gjithë Francën nga fundi i vitit 2018 pas një përpjekje për të rritur taksat e karburantit.
“Ky është një rrezik i madh për vullnetin midis popullsisë për të shkuar përpara me tranzicionin,” tha një zyrtar i BE, për qëllimin e BE për të ecur drejt një ekonomie klimatike-neutrale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: