Pas një shekulli është dëshifruar më në fund kodi i maniskriptit Voynich, i konsideruar nga shumë si “libri më misterioz në botë”. Dokumenti, shkon në 440, i shkruar në gjuhën romane gjuha e zhdukur  prezanton një lloj enciklopedie e ilustruar realizuar nga monaku domenikan për mbretëreshën Maria e Trastamara. Gerard Cheshire, nga Universiteti britanik i Bristol, ka zbuluar dhe leksione astrologjie lidhur me çështjet e zemrës, mendjes dhe riprodhimit, sipas besimeve të periudhave.

Gjithmonë një mister për historianët, linguistikët  dhe kriptografët, teksti ishte i vështirë edhe për Alan Turingin, matematikanin i cili e dekriptoi kodin Enigma. Studimi u botua në revistën “Romance Studies”.

“Kur kuptova madhësinë e rezultatit, si në aspektin e rëndësisë gjuhësore dhe zbulimeve rreth origjinës dhe përmbajtjes së tekstit, unë isha absolutisht i dyshimtë”, tha Cheshire.

Ruajtur në Ischia deri në vitin 1912 – Ruajtur në Universitetin e Yale, dorëshkrimi ka marrë emrin e  Wilfrid Voynich që e bleu atë në vitin 1912, viti në të cilin vendi i tij i origjinës, Aragonese Kalaja e Ischia, u ble nga individë privatë.

Ajo u tregua për publikun për herë të parë në vitin 1915 dhe që atëherë ilustrimet e saj intriguese dhe simbolet e panjohura kanë kapur imagjinatën e studiuesve nga e gjithë bota. Përfshirja e FBI-së, e cila u përpoq ta deshifronte atë gjatë Luftës së Ftohtë, e bindur se ishte puna e propagandës komuniste.

Harta e shpëtimit heroik-Dokumentari mban edhe një hartë të bukur që tregon misionin e jashtëzakonshëm të shpëtimit të anijes, e udhëhequr nga mbretëresha Maria, për të shpëtuar të mbijetuarit e shpërthimit vullkanik afër ishullit të Vullkanit, në 1444.

(Balkan Web)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb