Ndërsa forcat aleate luftuan për të evakuuar mijëra refugjatë nga Kabuli mes kërcënimeve të hakmarrjes së nga ana e talibanëve, policia kroate akuzohet se nuk po lejon refugjatët afganë të hyjnë në Kroaci, madje po i kthen ata drejt Bosnjes fqinje. The Guardian ka mbledhur dëshmi nga azilkërkuesit afganë dhe ka marrë një raport ekskluziv nga Këshilli Danez i Refugjatëve (DRC) që dokumenton të tilla informacione ku refugjatët afganë nuk lejohen të përdorin Kroacinë për të hyrë vendet e tjera të BE-së. Çdo kundërshtim është një shkelje e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, konventave të Gjenevës dhe legjislacionit të BE -së, pasi ndalimi i një individi nga e drejta për të aplikuar për azil është një shkelje e të drejtave të njeriut shkruan the Guardian.

Sipas viktimave, reagimet përfshinin sjellje brutale dhe të dhunshme, trajtim poshtërues dhe vjedhje e shkatërrim të sendeve personale. Gjysma e afganëve të shtyrë mbrapsht ishin të mitur dhe 16 persona pohuan se kroatët do të pengonin kërkesën e tyre për azil.

“Ne u shtymë 12 herë prapa në kufirin kroat. Ata na vodhën paratë dhe telefonat, “thotë Zihaul al-Haqq, 25 vjeç, me origjinë nga Baghlan, në Afganistanin verior, i cili u largua nga vendi me gruan e tij Malika, 22 vjeç, në vitin 2016.” Ne u shtymë prapa herën e fundit midis 20 dhe 21 të gushtit. Tani Afganistani është plotësisht nën kontrollin e talebanëve dhe ne kemi qenë në arrati për pesë vjet e gjysmë. Ne jemi shumë të lodhur. ”

Afganët janë aktualisht kombësia e dytë më e përhapur në rrugën ballkanike, një nga kalimet më të rrezikshme drejt Evropës. Ata kalojnë përmes Bullgarisë, pastaj Maqedonisë së Veriut ose Serbisë dhe Bosnjës, Kroacisë dhe Sllovenisë, nga ku më në fund mund të arrijnë në Itali ose Austri. Qindra familje afgane janë bllokuar në kufirin midis Kroacisë dhe Bosnjës, në Bihać dhe Bosanska Bojna. Ata jetojnë me fëmijët e tyre në ndërtesa të braktisura pa ujë dhe energji elektrike. Shumica u larguan nga Afganistani në pesë vitet e fundit që kur talebanët filluan të pushtojnë zonat rurale, duke kryer sulme me bomba dhe dhjetëra ekzekutime.

“Talibanët vranë disa anëtarë të familjes sime,” thotë Abbas, 18 vjeç, i cili u largua nga Ghazni në 2018, pasi talebanët filluan një sulm që rezultoi në vdekjen e qindra civilëve. “Nuk mund të kthehem në Afganistan. Unë kam ngecur këtu për muaj. Një javë më parë kroatët më ndaluan pranë Rijekës, më rrahën dhe më vodhën telefonin, para se të më kthenin përsëri në Bosnjë. ”

Akuzat për kundërshtime dhe dhunë të kryera nga policia kroate nuk janë të reja. Për vite me radhë, organizatat bamirëse kanë denoncuar abuzimet dhe në disa raste Komisioni Evropian i kërkoi Kroacisë, një shtet anëtar i BE -së, sqarime. Prillin e kaluar, një hetim i Guardian raportoi se kroatët abuzuan seksualisht me një grua afgane e cila dyshohet se u mbajt me thikë dhe u detyrua të zhvishej nga një oficer i policisë kufitare kroate gjatë një kontrolli të një grupi emigrantësh. Komisioni Evropian i kërkoi Zagrebit të hetojë rastin dhe e përshkroi incidentin si një “veprim serioz të dyshuar kriminal”.

Policia kroate dhe ministria e brendshme kroate mohuan çdo keqbërje, duke thënë se ata ishin “të vendosur për të punuar së bashku me BE -në për të parandaluar një përsëritje të lëvizjeve të mëdha të pakontrolluara të emigracionit të paligjshëm me të cilat jemi përballur në të kaluarën”.

“Përvojat tona nga kriza e migrimit në 2015, kur shumë emigrantë u prezantuan si qytetarë sirianë duke menduar se ky informacion do t’u siguronte atyre” trajtim më të lehtë të azilit “, janë një mësim i nxjerrë që ne e marrim parasysh gjatë gjithë kohës,” shtuan ata.

Ndërkohë, bisedimet janë duke u zhvilluar në Bruksel ndërsa BE po përgatitet për një nga krizat më dramatike humanitare në historinë e kohëve të fundit. Sipas komisionerit të lartë të OKB-së për refugjatët, deri në 500,000 afganë mund të largohen deri në fund të vitit, pasi mijëra janë tashmë në lëvizje. Ata që kanë ikur kohët e fundit nga talebanët do të bashkohen me mijëra afganë të tjerë që u larguan nga vendi muaj ose vite më parë, si dhe azilkërkues nga Azia Jugore, Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut që kalojnë rrugën ballkanike.

Sipas agjencisë së OKB -së për migracionin (IOM), së shpejti do të ketë më shumë azilkërkues afganë në Ballkan sesa ata nga çdo vend tjetër. Sidoqoftë, mesazhi nga pjesa më e madhe e Evropës ka qenë se refugjatët afganë nuk janë të mirëpritur. Pakistani po përfundon një mur përgjatë kufirit të tij famëkeq me Afganistanin; Turqia ka ndërtuar një mur 150 km përgjatë kufirit të saj me Iranin; Greqia gjithashtu sapo ka përfunduar një mur kufitar dhe Kroacia thuhet se po vazhdon t’i shtyjë ata përsëri në Bosnjë.

“Mohimi i së drejtës për të kërkuar mbrojtje ndërkombëtare për afganët që ikin nga situata e dëshpëruar në vendin e tyre është shqetësim i veçantë”, thotë Charlotte Slente.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb