Xhungla e Amazon në Brazil është përfshirë sërish nga flakët teksa harku i zjarrit përparoi më thellë në xhungël nga qyteti kufitar Labrea.

Zjarret u shtuan në pyjet e shiut brazilian në gusht, sipas të dhënave të qeverisë të publikuara këtë javë, me zjarre për muajin shumë mbi mesataren historike për të tretin vit radhazi nën Presidentin e krahut të djathtë Jair Bolsonaro.

Bbcc

 

Nivele të tilla u panë për herë të fundit një dekadë më parë, para se Bolsonaro të merrte detyrën. Presidenti i krahut të djathtë është kritikuar gjerësisht për nxitjen e zhvillimit në Amazon ndërsa punonte për të dobësuar mbrojtjen e mjedisit. Shkencëtarët kanë frikë se shkalla e shpejtë e shkatërrimit rrezikon të sabotojë përpjekjet globale për të kufizuar ndryshimet klimatike.

Rty

Zonat e sapo pastruara pranë Labrea, në shtetin jugor të Amazonas, po ktheheshin në kullota lopësh. Rrugët joformale të prerjeve degëzohen nga Autostrada Transamazonian, e cila përfundon në Labrea.

Aty pranë, ka shenja se shkatërrimi është gjithashtu pranë Parkut Kombëtar të mbrojtur Mapinguari dhe rezervës autoktone Caititu.

Iop

 

Amazon është pylli më i madh i shiut në botë dhe shihet si një mbrojtje vitale kundër ndryshimeve klimatike për shkak të sasisë së madhe të dioksidit të karbonit që jeta e tij bimore thith dhe ruan.

Op[

Niveli i lartë i zjarreve vjen pavarësisht nga ndalimi i gjerë i Bolsonaros për zjarret në natyrë dhe një vendosje ushtarake në përgjigje të shkatërrimit për të tretin vit radhazi.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: