Katër sonata të  kompozitorit Aleksandër Peçi janë luajtur në Itali e Rusi duke e çuar muzikën shqiptare ne skenat e huaja.

Violoncelisti Klaudio Zoto luajti sonatën nr dy Mitosfera, pianisti rus Mikale Kovalef luajti sonaten nr 7 Spektralia dhe dy të  tjera u luajtën në konservatorin e Triestes nga Kristi Hifzi dhe Kosti Deti.

Gjatë muajit nëntor, kompozitori Peçi, i njohur edhe për muzikë filmash, do të risjellë  16 produksione në Pianodrom. 10 koncerte do të mbahen në Tiranë dhe 6 në Moskë, Vienë, Prishtinë e Gjermani.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb