Një e re iraniane ka rrëfyer tmerret e përjetuara në burgjet e vendit të hekurt. Ajo ka zbuluar se në burgje u është bërë tortura psikologjike, madje, deri në inkurajim të vetëvrasjes.

Ajo tha se autoritetet i detyrojnë të burgosurit të marrin disa pilula pa u thënë atyre se çfarë janë. Ajo pranoi se ishte sulmuar seksualisht, por u përmbajt nga shpjegimi i detajeve.

“Më ngacmuan dhe penguan procedurën time (ligjore) për të më mbajtur. Disa psikologë dhe psikiatër avancuan torturën psikologjike dhe luftën. Ata thanë: “Pse e shkatërrove jetën? Tani Cfare? Çfarë arrite duke bërë kështu?’ Më pas, psikologu tha: ‘Nuk ka dobi. Të rinjtë mendojnë të bëjnë vetëvrasje kur ndodhin këto gjëra! Nuk duhet të mendoni për vetëvrasje! Mos mendoni për vetëvrasje! Por çfarë ia vlen nëse doni të vazhdoni jetën tuaj në këtë mënyrë?”, shpjegon mes të tjerash e reja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb