Kryeministri Edi Rama ka pranuar se eksporti i naftës ka pësuar një rënie drastike. Në një intervistë për gazetaren Nisia Tufën në “Kjo Javë”, Rama u shpreh se sot është shumë e vështirë kontrollimi i një balance dhe atë që ai e quan oreks për fitim prandaj është ngritur edhe bordi i monitorimit.

Rama po ashtu iu rikthye ne deklarate te viti 2013 duke thënë se nafta ka qenë e privatizuar nga pushtetarët dhe se me ardhjen në pushtet të tyre është riparë çdo marrëveshje.

A ka patur abuzime me çmimin e naftës?
Jemi bërë sikur vetëm në Shqipëri ka problemi, kriza. Nuk mund të jemi kaq pa karakter. Marzhin e fitimit do ta kesh të ngrirë jo sa të duash
A do të funksionojë bordi i monitorimit dhe a pati dakortësi nga takimet me furnizuesit?
Në kushtet e kapitalizmit kontrolli mbi oreksin për fitim dhe krijimi i balancës është më i vështirë se në kushtet e një diktature. Nuk diskutohet që ata nuk janë të lumtur prandaj janë në atë kamp për të mos lejuar që interest e privatëve të cënojnë atë të publikut. Roli jonë nuk është t’u vemë kufirin te thana. Ju thamë që nuk mund të vendosni çmimet që doni.

Nafta në Shqipëri ka qenë në duart e pushtetarët. U bë një privatizim kriminal i pasurisë tonë. Qeveria përgjigjet për burimet dhe sot ne kemi në terren 2 kompanitë më të mëdha të botës që nuk kanë lidhje me pushtetarët dhe kemi një nga zbulimet për të rëndësishme jo vetëm për Shqipërinë një sasi e madhe gazi.
Ne kemi riparë të gjitha marrëveshje. Të sotmet janë marrëvedhje me shumë përfitim për shtetin shqiptar.
E treta eksporti i naftës tonë ka rënë në mënyrë drastike sepse ka pasur një eriudhë shumë të vështirë të investimeve në naftë. Kemi mbjellë në mënyrë të shëndetshme në sektorët e gazit dhe naftës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: