Dy pikë në tre ndeshje janë pak, shumë pak, sidomos kur drejton skuadrën kampione dhe kundërshtarët përballë ishin Genoa dhe Bolonja. Shtatë pikë larg kreut pas pesë javësh janë shumë për Napolin, për të cilin kanë filluar dyshimet e para që nuk mund të jetë as mes katër më të mirëve të Serie A.

Një fije frike për të ardhmen është e drejtë të ngrihet. Sigurisht, mbështetja formale e presidentit është e rëndësishme, faljet edhe në zemër të dhomave të zhveshjes, por duhen rezultatet. Në tre ndeshjet e kampionatit, atë kundër Udineses, Lecces, Fiorentina dhe në Ligën e Kampionëve kundër Real Madridit, Rudi Garcia luan shumë, ndoshta gjithë rrugëtimin e tij me Napolin.

Që Osimhen u sqarua menjëherë me trajnerin dhe shokët e tij është një gjë e mirë. Fakti që klubi ka vendosur të mos e gjobisë atë është një shenjë e qartë e dëshirës për të zgjidhur çdo mosmarrëveshje në kohë reale dhe për të vazhduar përpara. De Laurentiis tregoi mbështetjen e tij menjëherë pas barazimit të fundit ishte një mesazh qetësues.

Megjithatë po vijnë sinjale, të cilat, nëse nuk tingëllojnë si një paralajmërim i vërtetë, janë shumë domethënëse. Kalendari bëhet kështu avokati i së ardhmes së afërt të Garcias. Skuadra është me të, por fati ka qenë kundër dhe tani duhen pikët e munguari. Trajneri francez luan gjithçka për gjithçka në katër sfidat e radhës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb