Në një kohë kur kërcënimet nga Moska janë gjithmonë e më të shpeshta në lidhje me përdorimin e armëve bërthamore, NASA i ka dhënë një “armë” të fortë në dorë Perëndimit.

NASA ka prodhuar inteligjencën artificiale në garën e armatimit të raketave hipersonike.

Raketat e fundit hipersonike thuhet se janë aq komplekse sa kërkojnë një kompjuter për t’i ndërtuar ato, dhe NASA ka krijuar një AI (Inteligjencë Artificiale) për ta bërë këtë.

Raketat hipersonike mund të godasin kudo në planet brenda një ore nga lëshimi. Këto armë shkatërruese mund të mbajnë armë bërthamore dhe të shmangin pothuajse të gjitha sistemet e mbrojtjes raketore, të cilat nuk mund të reagojnë mjaftueshëm shpejt, të gjitha duke operuar me një nivel të lartë precizioni.

Por për shkak të sasisë së madhe të fuqisë dhe karburantit që kërkohet për të arritur këto shpejtësi të larta, aplikimi i tyre ka deri më tani ka qenë i kufizuar.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb