NASA konfirmoi se roveri i saj ”Perseverance” arriti të merrte mostrën e parë të një shkëmbi nga planeti Mars.

“Arritëm të marrim mostrën e një shkëmbi nga Marsi”, shkroi agjencia hapësinore NASA në Twitter duke postuar një fotografi të mostrës.

Javën e kaluar, NASA raportoi se mendonte se ia kishte arritur qëllimit, por më pas konstatoi se nuk ia kishte dalë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb