NASA ka njoftuar dhënien e një kontrate për të projektuar kostume të reja hapësinore për astronautët e saj në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) për kompanitë amerikane ”Axiom Space” dhe ”Collins Aerospace”, pas një procesi tenderimi njëvjeçar.

“Ky është një moment historik për ne”, tha drejtoresha e Qendrës Hapësinore ”Johnson”, Vanessa Wyche në një konferencë shtypi në Hjuston, Teksas.

Veshjet hapësinore të veshura aktualisht nga astronautët e NASA-s në ISS po bëhen me shpejtësi të vjetruara, me aksidentet e akumulimit të ujit në helmeta gjatë shëtitjeve hapësinore që shkaktojnë shqetësime të mëtejshme.

Zhvillimi i kostumeve të reja hapësinore është planifikuar prej disa kohësh, por procesi është bllokuar nga probleme dhe vonesa të ndryshme.

Kostumet e reja mund të jenë gati për testim fillestar që në vitin 2025 dhe janë të destinuara për t’u përdorur nga astronautët e NASA-s në misionin ”Artemis”, i cili do të zbarkojë përsëri astronautët amerikanë në Hënë për herë të parë që nga fillimi i viteve 1970 dhe më në fund, në të parën herë në Mars.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: