Agjencia Hapësinore e SHBA-së, NASA, ka gjetur një vend të përshtatshëm uljeje për misionin Mars 2020 që do të fillojë në korrik 2020, bëri të ditur agjencia.


“NASA ka zgjedhur një krater si një vend uljeje për misionin e saj ‘’Rover Mars 2020’’ pas një kërkimi pesëvjeçar”, tha agjencia hapësinore.


‘’Krateri ka një terren gjeologjikisht të pasur, e cila është e përkryer për të analizuar sipërfaqen e planetit”, shtoi ajo.


Shkencëtarët dyshojnë nëse ”Rover Mars” deri në vitin 2020 do të jetë në gjendje për të zbuluar shenja të jetës mikrobike apo morfologjisë brenda kraterit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb